Your are shooting a ball with horizontal speed of 5.0m/s off acliff that is 24.0 m high. How long will it take for the ball todrop 20.0 m? How long will the ball stay in the air before it hitsthe ground level? How far will the ball go before it hits theground level? two of the formulas i used were: d = 1/2gt and R = v xt please help Your are shooting a ball with horizontal speed of 5.0m/s off acliff that is 24.0 m high. How long will it take for the ball todrop 20.0 m? How long will the ball stay in the air before it hitsthe ground level? How far will the ball go before it hits theground level? two of the formulas i used were: d = 1/2gt and R = v xt please help
Explanation / Answer
time to hit the grnd t =(2S'/ g) S '= 20 horizantal distance travelled bythe ball in this time Sx =Vxt time to hit the grnd t =(2S/g) S = 24m plugging the knwn values in thisrelations we can solve for t and S .