Ch- 14- sec8 Forced Oscillations; Resonance An 1150 kg automobile has springs wi
ID: 1754560 • Letter: C
Question
Ch- 14- sec8 Forced Oscillations; Resonance An 1150 kg automobile has springs with k= 16,000N/m. one ofthe tires is not properly balanced; it has a little extra mass onone side compared to the other, causing the car to shake at certainspeeds. if the tire radius 42 cm, at what speed will the wheelshake most? - Thanks Ch- 14- sec8 Forced Oscillations; Resonance An 1150 kg automobile has springs with k= 16,000N/m. one ofthe tires is not properly balanced; it has a little extra mass onone side compared to the other, causing the car to shake at certainspeeds. if the tire radius 42 cm, at what speed will the wheelshake most? - ThanksExplanation / Answer
Given : The car's speed canbe determined from the given tire radius.
Mass Supported By Each Of 4 Springs
m = (1/4) {Total Car Mass}
= (1/4) (1150 kg)
= 287.5 kg
Resonant Oscillation Period Of Each Spring = T =
= 2**[ m/k ]
= 2**[ (287.5)/(16000) ]
= 0.84225 sec
Car Speed At Spring Resonance = v =
= 2 (Tire Radius)/T
= 2 (0.42 m)/(0.84225 sec)
= ---- m/sec
Solve it
I hope it helps you