Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A velocity selector has a magnetic field of magnitude 0.28 T perpendicular to an

ID: 1755209 • Letter: A

Question

A velocity selector has a magnetic field of magnitude 0.28 T perpendicular to an electric field ofmagnitude 0.41 MV/m. (a) What must the speed of a particle be for itto pass through undeflected?
1 m/s

(b) What energy must protons have to pass through undeflected?
2 keV

(c) What energy must electrons have to pass throughundeflected?
3 eV (a) What must the speed of a particle be for itto pass through undeflected?
1 m/s

(b) What energy must protons have to pass through undeflected?
2 keV

(c) What energy must electrons have to pass throughundeflected?
3 eV

Explanation / Answer

given magnitude of the magnetic field is B =0.28 T magnitude of the electric field is E = 0.41 MV/m then we have the relation 1. the required velocity is V = E/B 2 the required energy of the proton is = 1/2mpV2 3 the required energy of the electron is = 1/2meV2 where mp and me are the masses of protonand electron.plug in the values and calculate where mp and me are the masses of protonand electron.plug in the values and calculate