A. Find the maximum torque exerted on a pipe fitting by aplumber who applies a 300 Newtons force on a pipe wrench with a20.0cm handle. B. How much torque is produced if the 300 N force is appliedat an angle of 55degrees to the wrench. C. Find how long his wrench must be if he needs a torque of500Nm to loosen the pipe if the most force he can exert on thewrench handle is 600 Newtons? A. Find the maximum torque exerted on a pipe fitting by aplumber who applies a 300 Newtons force on a pipe wrench with a20.0cm handle. B. How much torque is produced if the 300 N force is appliedat an angle of 55degrees to the wrench. C. Find how long his wrench must be if he needs a torque of500Nm to loosen the pipe if the most force he can exert on thewrench handle is 600 Newtons?
Explanation / Answer
Torque = Fr sin where F = force = 300 N r= distnace = 20 cm = 0.2 m = angle between F and r Maximum torque = Fr = 60 N m (B ) torque = Fr sin 55 = 49.14 Nm (c). Length L = torque / force = 500 / 600 = 0.833 m