A 3.0-kg object movies to the right at 4.0 m/s. It collideshead-on with a 6.0-kg object moving to the left at 2.0 m/s. whichstatement is correct and why? a.) the total momentum both before and after the collision is24 kg*m/s b.) the total momentum before the collision is 24 kg*m/s, andafter the collision is 0 kg*m/s c.) the total momentum both before and after the collision iszero. d.) none of the above is true. A 3.0-kg object movies to the right at 4.0 m/s. It collideshead-on with a 6.0-kg object moving to the left at 2.0 m/s. whichstatement is correct and why? a.) the total momentum both before and after the collision is24 kg*m/s b.) the total momentum before the collision is 24 kg*m/s, andafter the collision is 0 kg*m/s c.) the total momentum both before and after the collision iszero. d.) none of the above is true.
Explanation / Answer
mass m = 3 kg speed v = 4 m / s mass m ' = 6 kg speed v ' = - 2 m / s (a). Total momentum before collision = m v + m ' v ' =0 False (b). False (c). true