Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In the distant future, a 5.40 × 10 5 -kgintergalactic ship leaves Earth orbit an

ID: 1755693 • Letter: I

Question

In the distant future, a 5.40 × 105-kgintergalactic ship leaves Earth orbit and accelerates to a constantspeed of 0.92c. Determine the difference, pp0, between the relativistic andclassical momenta of the ship.

a. 3.9 × 1014 kg •m/s
b. 5.8 × 1013 kg •m/s
c. 1.2 × 1013 kg •m/s
d. 2.3 × 1014 kg •m/s
e. 8.0 × 1013 kg • m/s In the distant future, a 5.40 × 105-kgintergalactic ship leaves Earth orbit and accelerates to a constantspeed of 0.92c. Determine the difference, pp0, between the relativistic andclassical momenta of the ship. 3.9 × 1014 kg •m/s 5.8 × 1013 kg •m/s 1.2 × 1013 kg •m/s 2.3 × 1014 kg •m/s 8.0 × 1013 kg • m/s

Explanation / Answer

Given : Mass of the earth ( mE ) = 6 * 102 kg Earth average orbital speed ( vE ) = 30km/s Mass of intergalactic ship ( mS ) =5.40 × 105-kg   speed of ( vS ) = 0.92c = 0.92 *108 m/s = 2.76 *108 m/s Momentum of earth ( P ) = mEvE Momentum of ship ( Po ) = mSvS    Change in momentum = P - Po    Solve it I hope it helps you    Solve it I hope it helps you