40. a 92kg baseball player slides into second base/ thecoefficient of kinetic friction between the player and ground isk = .61. (a) what is the magnitude of frictionalforce (b) if the player comes to rest after 1.2S, what is hisinitial speed picture, work and explanation 40. a 92kg baseball player slides into second base/ thecoefficient of kinetic friction between the player and ground isk = .61. (a) what is the magnitude of frictionalforce (b) if the player comes to rest after 1.2S, what is hisinitial speed picture, work and explanation
Explanation / Answer
(a)the magnitude of the frictional force is fk = k * n n = w = m * g or fk = k * w = k* m * g k= .61,m = 92 kg and g = 9.8 m/s2 (b)the acceleration of the player is a = (fk/m) or a = (k * m * g/m) = k *g we know that v = u + at v = 0 or u = -at or u = -k * g * t t = 1.2 s the negative value of speed indicates that the baseball playercomes to rest. (b)the acceleration of the player is a = (fk/m) or a = (k * m * g/m) = k *g we know that v = u + at v = 0 or u = -at or u = -k * g * t t = 1.2 s the negative value of speed indicates that the baseball playercomes to rest.