A parallel plate capacitor has a capacitance of 500 pF and acharge of magnitude
ID: 1755762 • Letter: A
Question
A parallel plate capacitor has a capacitance of 500 pF and acharge of magnitude of 0.2µC on each plate. The plates are0.6mm apart. a.What is the potential difference between the plates? b. What is the area of each plate?(o=8.85x10-12F/m) c.What is the electric filed magnitude between theplates? d.what is the surface charge density on each plate? A parallel plate capacitor has a capacitance of 500 pF and acharge of magnitude of 0.2µC on each plate. The plates are0.6mm apart. a.What is the potential difference between the plates? b. What is the area of each plate?(o=8.85x10-12F/m) c.What is the electric filed magnitude between theplates? d.what is the surface charge density on each plate?Explanation / Answer
We know , for a capacitor , Q= CV so V =Q/C = 0.2*10-6 / 500*10-12 = 400 V b) We know , capacitance C = A/d where o=8.85x10-12F/m d = 0.6*10-3 m A= Cd / = 500*10-12*0.6*10-3/8.85x10-12 = 3.39*10-2 m2 c) Electric field = potential difference / distance =400 / 0.6*10-3 = 6.67*105 N/C d)Surace charge density = charge per unit area = charge / area =0.2*10-6/ 3.39*10-2 =5.9*10-6C/m2