A single, whole-body dose of 450 rem is considered a lethaldose for approximatel
ID: 1756770 • Letter: A
Question
A single, whole-body dose of 450 rem is considered a lethaldose for approximately fifty percent of all individuals receivingsuch a dose. If a 62-kg person were exposed to such a dose ofradiation that has an RBE of 0.845, how much energy has the personabsorbed?a. 5.3 J
b. 75 J
c. 480 J
d. 330 J
e. 120 J A single, whole-body dose of 450 rem is considered a lethaldose for approximately fifty percent of all individuals receivingsuch a dose. If a 62-kg person were exposed to such a dose ofradiation that has an RBE of 0.845, how much energy has the personabsorbed? 5.3 J 75 J 480 J 330 J 120 J
Explanation / Answer
First, calculate the Absorbed Dose (in rad):
Biologically Equivalent Dose (in rem) = Absorbed Dose (in rad) x RBE (Relative Biological Effectiveness)
450 rem = Absorbed Dose x 0.845
Absorbed Dose = 532.54 rad
Since we are dealing with energy absorbed, convert absorbed dose (in rad) to absorbed dose (in gray)
Since 1 rad = 0.01 gray,
532.54 rad (.01) = 5.33 gray
To find energy absorbed by the person:
Absorbed Dose (in gray) = Energy Absorbed / Mass of Absorbing Material
5.33 gray = Energy Absorbed / 62 kg
Energy Absorbed = 330.46 J
Correct Answer is 330 J.