A loop with a resistance of 4.0 ohms is pushed to the left ata constant speed of 2.0 meters/second by a 24 N force. At theinstant shown, the loop is partially in and partially out of anuniform magnetic field. An induced current flows from left toright through the resistor. The length of the loop is 2.0meters. The width of the loop is 1.0 meters. Q#2: WHAT IS THE MAGNITUDE OF THE INDUCED CURRENT THROUGH THERESISTOR? 1. 2 A 2. 3.5 A 3. 4.6 A 4. 7.2 A 5. 0 A THREE MORE QUESTIONS BASED ON SAME MATERIAL AND GRAPHIC TOCOME -EASY LIFESAVER ACTION!
Explanation / Answer
Given that the resistance is R = 4.0 speed is v = 2.0 m/s Forceis F = 24 N and width is L = 1.0 m ----------------------------------------------------------------------------- The motional emf is = BLv IR = BLv I = BLv / R = ------------ A