Magnetic field at a distance a from long straightwire B = i / 2a where = permeab
ID: 1756905 • Letter: M
Question
Magnetic field at a distance a from long straightwire B = i / 2a where = permeability of free space = 4 * 10 ^ -7 H /m i = current = 92 A a = distance of the point from wire = 7 mm = 7 * 10 ^ -3 m substitue values we get B = 26.29 * 10 ^ -4T So, potential difference V A - V B = BLv where L = length = 120 cm = 1.2 m v= speed = 36 m / s substitue values we get VA-VB = 1135.73 * 10 ^ -4 V = 113.573 * 10 ^ -3 V = 11.3573 mV Is this correct or have I missed a step and is my calculationsright. Magnetic field at a distance a from long straightwire B = i / 2a where = permeability of free space = 4 * 10 ^ -7 H /m i = current = 92 A a = distance of the point from wire = 7 mm = 7 * 10 ^ -3 m substitue values we get B = 26.29 * 10 ^ -4T So, potential difference V A - V B = BLv where L = length = 120 cm = 1.2 m v= speed = 36 m / s substitue values we get VA-VB = 1135.73 * 10 ^ -4 V = 113.573 * 10 ^ -3 V = 11.3573 mV Is this correct or have I missed a step and is my calculationsright.