I need some help with this question. A parallel-plate capacitor has a square plates of sides 30cm.Find the separation between the plates if the capacitor has acpacitance of 100F. I was thinking of using the formula C=0A/d But what is 0? I am sure A is the arear of one of the plates, correct? I need some help with this question. A parallel-plate capacitor has a square plates of sides 30cm.Find the separation between the plates if the capacitor has acpacitance of 100F. I was thinking of using the formula C=0A/d But what is 0? I am sure A is the arear of one of the plates, correct?
Explanation / Answer
Thanks, got it. Distance = 7.965 * 10-9m Thanks again