Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

I need help with this problem: An isolated copper sphere of radius 4.30 cm, init

ID: 1758857 • Letter: I

Question

I need help with this problem: An isolated copper sphere of radius 4.30 cm, initially uncharged, is illuminated byultraviolet light of wavelength 230 nm.What charge will the photoelectric effect induce on the sphere? Thework function for copper is 4.70 eV.
i used Kmax=hc/=0.702eV. I'm not sure if that's right orwhat to do next. I need help with this problem: An isolated copper sphere of radius 4.30 cm, initially uncharged, is illuminated byultraviolet light of wavelength 230 nm.What charge will the photoelectric effect induce on the sphere? Thework function for copper is 4.70 eV.
i used Kmax=hc/=0.702eV. I'm not sure if that's right orwhat to do next.

Explanation / Answer

Given : Radius of the sphere ( r ) = 4.30 cm = 4.30 *10-2 m Wavelength ( ) = 230 nm = 230 * 10-9m    Work function ( W ) = 4.70 eV Planks constant ( h ) = 6.625 * 10-34J.s Velocity of light ( c ) = 3 * 108 m/s As we know that The photoelectric equation    h c / = K.E + W    K.E = [ ( h c / ) - W ]          = ------J     But K.E = q V    V = k q / r So,     K.E = k q2 / r      q = ------ C Plugin the values and solve it I hope it helps you