Im not sure if I am over simplifying this question... A Particle moves from rest with a horozontal velocity of 30m/s, and is subject to a uniform acceleration of 9.81m/sdownwards. Find the distance from the starting point at theend of ten seconds. I just ignored the acceleration portion and used the formulax = vt from v = x/t; to get myanswer. Is this correct? Im not sure if I am over simplifying this question... A Particle moves from rest with a horozontal velocity of 30m/s, and is subject to a uniform acceleration of 9.81m/sdownwards. Find the distance from the starting point at theend of ten seconds. I just ignored the acceleration portion and used the formulax = vt from v = x/t; to get myanswer. Is this correct?
Explanation / Answer
time t = 10s horizontal speed v = 30 m / s accleration a = 9.81 m /s ^ 2 distance travelled in horizontal direction S = v t = 300 m distance travelled in down ward direction S ' = ( 1/ 2)a t ^ 2 = 490.5 m So, required distance S " = [ S ^ 2 + S ' ^ 2] = 574.96 m