A. In an experiment to derermine the value of , acylinder is measured to have an average value of 4.25 cm for itsdiameter and an average value of 13.39 cm for its circumference.What is the experimental value of to the correct number ofsignificant figures. B. If the accepted value of is 3.1416, what is thepercent error of the experimental value found in the previousquestion? A. In an experiment to derermine the value of , acylinder is measured to have an average value of 4.25 cm for itsdiameter and an average value of 13.39 cm for its circumference.What is the experimental value of to the correct number ofsignificant figures. B. If the accepted value of is 3.1416, what is thepercent error of the experimental value found in the previousquestion?
Explanation / Answer
Given that the diameter is d = 4.25 cm circumference (2r ) = 13.39 cm --------------------------------------------------------- (a) Then the radius is r = d/.2= 4.25cm /2 = 2.125 cm Then 13.39cm = 2r =2**2.125 cm = 3.150 (b) The percentage error is = (3.150-3.1416)*100/3.1416 = 0.28%