I have worked this problem trying several concepts includingcoulombs law. I asked the prof but still keep getting the wronganswer. What are the magnitude and direction of the electric fieldmidway between two point charges -11uc (microcoulombs) and +15uc,that are 7.6cm apart? I have worked this problem trying several concepts includingcoulombs law. I asked the prof but still keep getting the wronganswer. What are the magnitude and direction of the electric fieldmidway between two point charges -11uc (microcoulombs) and +15uc,that are 7.6cm apart?
Explanation / Answer
Given thatthe charges are q1 = -11*10-6 C and q2 =15*10-6 C Distancebetween charges is d = 7.6 cm = 0.076 m -------------------------------------------------------------------------- The electric field due tocharge q1 is E1 = (1/4o)q1/(d/2)2 (attractive ) The electric field due tocharge q2 is E2 = (1/4o)q2/(d/2)2 (repulsive) Then the net electric field is E = E1+ E2 =---------- N/C ( towards charge q1) The electric field due tocharge q2 is E2 = (1/4o)q2/(d/2)2 (repulsive) Then the net electric field is E = E1+ E2 =---------- N/C ( towards charge q1)