Your spacship lands on an unknown planet. To determinethe local value of gravity, you ask a steel-toed crew memberto kick a stone, and you find tht if she kicks it at 1.0m/s atvarious angls, the maximum range she can achieve is 35.8m. What is the g on this planet? How long was the stone in the air? I will rate lifesaver if you show me your work ! thanks Your spacship lands on an unknown planet. To determinethe local value of gravity, you ask a steel-toed crew memberto kick a stone, and you find tht if she kicks it at 1.0m/s atvarious angls, the maximum range she can achieve is 35.8m. What is the g on this planet? How long was the stone in the air? I will rate lifesaver if you show me your work ! thanks What is the g on this planet? How long was the stone in the air? I will rate lifesaver if you show me your work ! thanks
Explanation / Answer
The maximum range R = 35.8m velocity u = 1.0m/s we know that range R = u2 sin 2 /g The range will be maximum whren the angleof projection is 45o for the given value of u 35.8 m = (1.0m/s)2 sin 90o / g g = 0.027 m/s2 T = u sin/g = 1.0m/s xsin 90o /0.027 = 37.03s