A 60 kg man is attached to rope on a pulley. At theother end is a 100 kg box resting on the ground. What is thetension of the massless rope? This is what I know, KNOWN mM = 60 kg mB = 100 kg When I find the acceleration I get 2.45 m/s2 I then plug this in and get T = 735 N... But it keeps sayingthis is incorrect. Please help! A 60 kg man is attached to rope on a pulley. At theother end is a 100 kg box resting on the ground. What is thetension of the massless rope? This is what I know, KNOWN mM = 60 kg mB = 100 kg When I find the acceleration I get 2.45 m/s2 I then plug this in and get T = 735 N... But it keeps sayingthis is incorrect. Please help! I then plug this in and get T = 735 N... But it keeps sayingthis is incorrect. Please help!
Explanation / Answer
Tension of the mass less rope T = 100 g = 100 * 9.8 = 980 N