On a spacecraft two engines fire for a time of 550 s. One gives the craft an acc
ID: 1760971 • Letter: O
Question
On a spacecraft two engines fire for a time of 550 s. One gives the craft an acceleration in thex direction of ax = 5.10m/s2, while the other produces an acceleration in they direction of ay = 7.30m/s2. At the end of the firing period, the craft hasvelocity components of vx = 3695 m/s and vy = 4668 m/s. Find the magnitude and direction of theinitial velocity. Express the direction as an angle with respect tothe +x axis. magnitude 1 m/s direction 2°(counterclockwise from the +x direction) magnitude 1 m/s direction 2°(counterclockwise from the +x direction)Explanation / Answer
v = v0 + a*t for x direction v0 = (v - at) = (3695 - 550*5.10) = 890 m/s for y direction v0 = (v- at) = (4688 - 550*7.30) = 673 m/s magnitude = [8902 + 673 2]1/2 =1115.80868 ~ 1116 m/s = arctan(vy/vx) = arctan(673 /890) =37.0958343 degrees ~ 37 degrees