The NOVA laser fusion experiment at Lawrence Livermore Laboratoryin California c
ID: 1761203 • Letter: T
Question
The NOVA laser fusion experiment at Lawrence Livermore Laboratoryin California can deliver 1014 W (roughly 100 times theoutput of all the world's power plants) of light energy when itslasers are on. But the laser pulse lasts only 10-9 s.(a) How much energy is delivered in one pulse?
1 J
(b) The capacitor bank supplying this energy has a totalcapacitance of 0.21 F. Only about 0.17% (i.e., 0.0017) of thecapacitor energy actually appears as light. To what voltage mustthe capacitor bank be charged?
2 kV
Explanation / Answer
1) 10e14 J/s *(1e-9 s) = 1e5 Joules =105 J 2) Ecapacitor = 0.5*CV2 E = 0.17*Ecapacitor = 0.17*0.5*C*V2 V = (E/[0.17*0.5*C])1/2 V = (1e5 J / [0.17*0.5 *0.21 F])1/2 = 2366.90534 V ~2.4x 103 V