Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A skateboarder, starting from rest, rolls down a 13.0-m ramp. When she arrives a

ID: 1761242 • Letter: A

Question

A skateboarder, starting from rest, rolls down a 13.0-m ramp. When she arrives at the bottom of theramp her speed is 7.55 m/s. (a) Determine the magnitude of heracceleration, assumed to be constant.
1 m/s2

(b) If the ramp is inclined at 25.5°with respect to the ground, what is the component of heracceleration that is parallel to the ground?
2m/s2 (a) Determine the magnitude of heracceleration, assumed to be constant.
1 m/s2

(b) If the ramp is inclined at 25.5°with respect to the ground, what is the component of heracceleration that is parallel to the ground?
2m/s2

Explanation / Answer

Initial speed u = 0 final speed v = 7.55 m / s length L = 13 m (a). from the relation v ^ 2 - u ^ 2 = 2aL accleration a = v ^ 2 / 2L                    = 2.192 m / s ^ 2 (b). angle = 25.5 degrees the component of her acceleration that is parallel to theground = a cos                                                                                               = 1.978 m / s ^ 2