Question
A small dense ball with mass 1.5 kg is thrown with initialvelocity: <5,8,0> m/s, at a time t=0 at a location we chooseto call the origin (<0,0,0> m). Air resistance isnegligible. a) When is the ball reaches its maximum height, wat is itsvelocity (a vector)? b) When the ball reaches its maximum height, what is t? c) Between the launch at t=0, and the time when the ballreachest its max height, what is the average velocity (avector)? **Explanations get life saver** A small dense ball with mass 1.5 kg is thrown with initialvelocity: <5,8,0> m/s, at a time t=0 at a location we chooseto call the origin (<0,0,0> m). Air resistance isnegligible. a) When is the ball reaches its maximum height, wat is itsvelocity (a vector)? b) When the ball reaches its maximum height, what is t? c) Between the launch at t=0, and the time when the ballreachest its max height, what is the average velocity (avector)? **Explanations get life saver**
Explanation / Answer
a) when it reaches the max height vy = 0 m/s,vx = vx0 = 5m/s the velocity is b) the time t to reach the max height is: t = vy0 /g = 8m/s / 9.8m/s2 = 0.82s c) I can read your text clearly on this