a motor speedway has turns with radii of 335.28 m that arebanked at 33 degrees what is the " no friction" speed for car on these turns? During NASCAR race cars go through turns at 320 km/hr. Do they need friction to take turns at this speed? Prove withcalculations a motor speedway has turns with radii of 335.28 m that arebanked at 33 degrees what is the " no friction" speed for car on these turns? During NASCAR race cars go through turns at 320 km/hr. Do they need friction to take turns at this speed? Prove withcalculations
Explanation / Answer
We know the formula for the angle of banking is tan = v2 / (rg) v = (rgtan) Here r = 335.28m g= 9.8m/s2 = 33o Substiute all these values in the above formula and solve forthe value of the no friction speed (v) of the car. = 33o Substiute all these values in the above formula and solve forthe value of the no friction speed (v) of the car.