Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The Magnetic dipole moment of Earth has magnitude 8.00 x10^(22) J/T . Assume tha

ID: 1763726 • Letter: T

Question

The Magnetic dipole moment of Earth has magnitude 8.00 x10^(22) J/T . Assume that this is produced by charges flowing inEarth's molten outer core. If the radius of their circular path is3500 km, calculate the current they produce. Please help me figure this one out !! The Magnetic dipole moment of Earth has magnitude 8.00 x10^(22) J/T . Assume that this is produced by charges flowing inEarth's molten outer core. If the radius of their circular path is3500 km, calculate the current they produce. Please help me figure this one out !!

Explanation / Answer

Magnetic dipole moment M = iAN where N = No.of truns = 1            A= Area = r^ 2            r= radius = 3500km              =35 * 10 ^ 5 m Area A = 3848.45 * 10 ^ 10 m ^ 2 The Magnetic dipole moment of Earth has magnitude  M= 8.00 x 10^(22) J/T So, current i = M / AN                    = 2.078* 10 ^ 9 A