Given that a caveman hits a ball around the earth, thequestion reads Assuming no
ID: 1763942 • Letter: G
Question
Given that a caveman hits a ball around the earth, thequestion reads Assuming no air resistance and obstacles of anykind, what velocity does the caveman need to impart to the ball soas to achieve this feat? (The value of g is 9.8 m/s r =6378.1 km) I'm not sure which equation to use, any help would be greatlyappreciated. Given that a caveman hits a ball around the earth, thequestion reads Assuming no air resistance and obstacles of anykind, what velocity does the caveman need to impart to the ball soas to achieve this feat? (The value of g is 9.8 m/s r =6378.1 km) I'm not sure which equation to use, any help would be greatlyappreciated.Explanation / Answer
mg = mv2/R v = (gR) = (9.81*6378.1*103) =7.91*103 m/s