Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The radius of the earth\'s very nearlycircular orbit around the sun is 1.5x10 11

ID: 1764333 • Letter: T

Question

The radius of the earth's very nearlycircular orbit around the sun is 1.5x1011m Find the magnitude of the earth's velocity asit travels around the sun. Assume a year of 365 days. v= 30km/s (this i have alreadyfound) i need to: Find the magnitude of the earth's angularvelocity as it travels around the sun. Assume a year of 365days. Find the magnitude of the earth's centripetalacceleration as it travels around the sun. Assume a year of 365days. The radius of the earth's very nearlycircular orbit around the sun is 1.5x1011m Find the magnitude of the earth's velocity asit travels around the sun. Assume a year of 365 days. Find the magnitude of the earth's velocity asit travels around the sun. Assume a year of 365 days. v= 30km/s (this i have alreadyfound) i need to: Find the magnitude of the earth's angularvelocity as it travels around the sun. Assume a year of 365days. Find the magnitude of the earth's centripetalacceleration as it travels around the sun. Assume a year of 365days. Find the magnitude of the earth's centripetalacceleration as it travels around the sun. Assume a year of 365days.

Explanation / Answer

. 01.   distance = 2**r = 2**(1.5E11meters) = 942.4778E9 meters 02.   velocity = d/t = [(942.4778E9 meters)/(365days)]*(1_day/86400 seconds) = 29.88577E3 meters/second . 03.   tr = time to make 1 revolutionabout the sun = (365 days)*(86400 seconds/day) = 31536000seconds/revolution 04.   = angular velocity = (2*radians/revolution)/(31536000 seconds/revolution) = 199.2385E-9 radians/second 05.   Fcentripetal = (mass)(acceleration)=(mass)*(radius)*(2)          a= (radius)*(2) 06.   a = (1.5E11 meters)*(199.2385E-9radians/second)2 = 5.954397E-3meters/second2 = 0.00595m/s2 .