Q1 A 515 g ball swings in a vertical circle at theend of a 2.9 m-long string. Wh
ID: 1764420 • Letter: Q
Question
Q1 A 515 g ball swings in a vertical circle at theend of a 2.9 m-long string. When the ball is at thebottom of the circle, the tension in the stringis 16 N. What is the speed of the ball at thatpoint?m/s
Q2 Two balls with massm1 and m2 are a distance R apart. The gravitationalforce between them is F. For two balls withmasses 3 m1 and m2/7.00 adistance 2 R apart,what is the gravitational forcebetween these balls (in terms of F)? F
Q2 Two balls with massm1 and m2 are a distance R apart. The gravitationalforce between them is F. For two balls withmasses 3 m1 and m2/7.00 adistance 2 R apart,what is the gravitational forcebetween these balls (in terms of F)? F
F
Explanation / Answer
T=m(V2/r + g)=515*10-3(v2/2.9 +9.8)
16=515*10-3(v2/2.9 +9.8)
(16/515*10-3-9.8)2.9=V
v=7.8534m/sec
Q2 Two balls with massm1 and m2 are a distance R apart. The gravitationalforce between them is F. For two balls withmasses 3 m1 and m2/7.00 adistance 2 R apart,what is the gravitational forcebetween these balls (in terms of F)?
F=Gm1m2/R2
in the next case
F1=G*3m1m2/7*4R2=3/28Gm1m2/R2=3F/28 F