Suppose you abjust your garden hose nozzle for a hard streamof water. you point the nozzle vertically upward at a height of1.5m above the ground. when you quickly move the nozzle away fromthe vertical, you hear the water striking the ground next to youfor another 2.0s. what is the water speed as it leaves thenozzle? (explain the answer more details) Suppose you abjust your garden hose nozzle for a hard streamof water. you point the nozzle vertically upward at a height of1.5m above the ground. when you quickly move the nozzle away fromthe vertical, you hear the water striking the ground next to youfor another 2.0s. what is the water speed as it leaves thenozzle? (explain the answer more details)
Explanation / Answer
height h = 1.5 m time t= 2 s accleration a= -9.8 m / s ^ 2 Let the velocity of water as it leaves the nozzle be u then from the relation h = ut -( 1/ 2) gt^ 2 1.5 = 2u - 19.6 u = 10.55 m / s