Question
To throw the discus, the thrower holds the discus with a fullyoutstretched arm and makes one revolution as rapidly as possible togive maximum speed to the discus at release. The diameter of thecircle in which the discus moves is about 1.7 m. If the thrower takes 1.0 s to completeone revolution, starting from rest, what will be the speed of thediscus at release? To throw the discus, the thrower holds the discus with a fullyoutstretched arm and makes one revolution as rapidly as possible togive maximum speed to the discus at release. The diameter of thecircle in which the discus moves is about 1.7 m. If the thrower takes 1.0 s to completeone revolution, starting from rest, what will be the speed of thediscus at release? If the thrower takes 1.0 s to completeone revolution, starting from rest, what will be the speed of thediscus at release?
Explanation / Answer
since the thrower takes 1.0 s to complete one revolution,we have angular speed = 2/1.0s = 6.28 rad/s the speed v = r = 1.7m * 6.28 rad/s = 10.68 m/s .