Two bicycle tires are set rolling with the same initial speed of 3.90m/s along a
ID: 1769052 • Letter: T
Question
Two bicycle tires are set rolling with the same initial speed of 3.90m/s along a long, straight road, and the distance each travels before its speed is reduced by half is measured. One tire is inflated to a pressure of 40 psi and goes a distance of 17.1m ; the other is at 105 psi and goes a distance of 92.4m . Assume that the net horizontal force is due to rolling friction only and take the free-fall acceleration to be g = 9.80m/s2 .
What is the coefficient of rolling friction ?r for the tire under low pressure?
Part B is not shown yet.
Explanation / Answer
Initla speed of bicycles
Vi=3.9 m/s
Final speed of bicyles
Vf=3.9/2 =1.95 m/s
The coefficent of rolling friction is given by
uk=(Vi2-Vf2)/2gf =(3.92-1.952)/2*9.8*17.1
uk=0.034