You have a 78.5 -mF capacitor initially charged to a potential difference of 10.
ID: 1769282 • Letter: Y
Question
You have a 78.5 -mF capacitor initially charged to a potential difference of 10.1 V. You discharge the capacitor through a 4.45-Ohm resistor. What is the time constant? After what multiple of the time constant does the potential difference reach 2.77 V?Time constant: ______s
Multiple of time constant:______ You have a 78.5 -mF capacitor initially charged to a potential difference of 10.1 V. You discharge the capacitor through a 4.45-Ohm resistor. What is the time constant? After what multiple of the time constant does the potential difference reach 2.77 V?
Time constant: ______s
Multiple of time constant:______
Time constant: ______s
Multiple of time constant:______
Explanation / Answer
Time constrant of RC circuit is
tau = R C = ( 4.45 ohm ) ( 78.5 *10^ -3 F ) = 0.349 s
Voltage
2.77 V = 10.1 V ( e ^ ( - t / tau )
t = 1.29 tau