Suppose you are a space traveler, and you land on the surface of a strange new p
ID: 1769714 • Letter: S
Question
Suppose you are a space traveler, and you land on the surface of a strange new planet. As stated in your Starfileet Manual, your first job is to measure the acceleration due to gravity, g, on this planet. You construct an "Atwood machine", which consists of two masses connected to a pulley by a string of negligible mass, as shown in the figure. One of the masses is mi 43.0 kg and the other is m2 36.0 kg. The pulley is a uniform disk of mass M 81.0 kg and radius 36.0 cm which is mounted on frictionless bearings. When released from rest, the heavier mass moves down 367 in 067 s, and there is no slippage of the string on the pulley what is the magnitude ofthe acceleration of the bl , m2 m1 Problem Weight is: 1 Submit Answer Tries 0/6 What is the value of the acceleration due to gravity (g) on this planet? Problem Weight is: 1 Submit Answer Tries 0/6 What is the weight of mi on this planet? Problem Weight is: 1 Submit Answer Tries 0/6Explanation / Answer
a] Use S = ut + (1/2)at2
=> 0.367 = 0 + (1/2)a(0.67)2
=> a = 1.6351 m/s2
for m1:
m1g - T = m1a
and for m2:
T - m2g = m2a
substitute from above to get:
m1g - m1a - m2g = m2a
=> g[43 - 36] = 1.6351[43 + 36]
=> g = 18.453 m/s2
weight of m1 will be:
W = m1g = 793.494 N.