The diagram above shows segments of two long straight wires, carrying currents I
ID: 1770514 • Letter: T
Question
The diagram above shows segments of two long straight wires, carrying currents I1 = 4.0 and I2 = 3.4 respectively. The distance between the wires is 6.8 cm.
A) What is the magnitude of the force per unit length between these two wires – both magnitude and direction? Answer: ______________.___x 10 N/m
B) How far to the right of wire I1 is the total magnetic field due to both currents equal to zero? Answer: _____________.___ cm
C) Now consider the charge q = 3.1 x 10 C, located a distance of 2.9 cm to the right of wire I2, moving to the right at speed v = 46.6 m/s. What is the magnitude of the total magnetic force on this charge? Answer: ____________.___x 10 N
SECTION 1 I1 12Explanation / Answer
A) magnitude of force per unit length = u0 * I1 * I2/(2pi * d)
magnitude of force per unit length = 4pi *10^-7 * 4 * 3.4/(2pi * 0.068)
magnitude of force per unit length = 4 *10^-5 N/m
the magnitude of force per unit length is 4 *10^-5 N/m
direction of force is towards each other
b)
let the distance is x
for the magnetic field to be zero
u0 * I1/(2pi * x) = u0 * I2/(2pi * (d -x))
4/x = 3.4/(6.8 - x)
solving for x
x = 3.67 cm
the distance from I1 is 3.67 cm
c)
magnetic field at this point , B = 4pi*10^-7/(2pi) * (4/(0.029 + 0.068) + 3.4/.029)
B = 3.17 *10^-5 T
magnitude of total magnetic force = B * v * q
magnitude of total magnetic force = 3.17 *10^-5 * 3.1 *10 * 46.6
magnitude of total magnetic force = 0.046 N