Chapter 6A- Google Chrome https://session masteringphysics.com/myct/itemView?ass
ID: 1771543 • Letter: C
Question
Chapter 6A- Google Chrome https://session masteringphysics.com/myct/itemView?assignmentproblemID-82899213 secure ChacterBA Problem 6.04 Problem 6.04 Part A A 1400-N crate rests on the floor. How much work is required to move it at constant speed 5.0 m along the floor against a friction force of 350 N Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Wp= Value Units My Answers Give Ue Part B How much work is required to move it at constant speed 5.0 m vertically Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Wp Value Units Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
A) In order to move against frictional force, you must exert a force greater than or equal to the frictional force. So you exert a force of 350N to move the crate.
W = Fscos(theta) = 350 * 5 * cos(0) = 1750 J
B) The minimum force to lift th e object vertically is its weight.
W = mg = 1400 * 5 = 7000 N