Question
8 Total 22 1/2 3/3 4/4 22 112 1/2 33 17/20 (85.0%) Points | Assignment Submission u submit answers by question parts. The number of s Assignment Scoring Your best for each question part is used for your score. 16 3.4. P029 An archer shoots an arrow at a 71.0 m distant target; the bull's-eye of the target is at same height as the release height of the arrow. (a) At what angle in degrees must the arrow be released to hit the bell's-eye if its initial speed is 37.0 m/s? 16 (b) There is a large tree halfway between the archer and the target with an overhanging branch 4.60 m above the release height of the arrow. Will the arrow go over c branch? over under Reading
Explanation / Answer
range x = ucos(theta)*t
t = 2usin(tehta)/g
x = u^2sin(2theta)/g
sin(2theta) = xg/u^2 = 71*9.8/37^2 = 0.508
theta = 15.27 degrees
b) over