Course Contents....Set 04 (10/10 Tu 11:59 PM) Dart gun The potential energy stor
ID: 1771628 • Letter: C
Question
Course Contents....Set 04 (10/10 Tu 11:59 PM) Dart gun The potential energy stored in the compressed spring of a dart gun, with a spring constant of 56.50 N/m, IS spring is compressed. Sebmit Answer Tries 0/12 osition Submit Answer Tries 0/12 A 0.090 kg dart is fired straight up. Find the vertical distance the dart travels from its position when the spring is compressed to i horizontal velocity of the crart at that tima, height of 3.10 m. The dart remains in contact until the spring reaches its equilibrium position. Find Suemit Answer Tries 0/12 Find the horizontal distance from the equllibrium position at which the dart hits the ground. Tries 0/12 Send Feedback Post DiscussionExplanation / Answer
Given,
k = 56.5 N/m ; U = 0.8 J
We know that the stored energy of the spring is given by:
U = 1/2 k x^2
x = sqrt (2 U/k)
x = sqrt (2 x 0.8/56.5) = 0.1682 m
Hence, x = 0.1682 m = 16.82 cm
from conservation of energy:
m g h = U = 0.8 J
h = 0.8/mg = 0.8/0.09 x 9.81 = 0.91 m
Hence, h = 0.91 m
from conservation of energy:
1/2 m v^2 = 0.8
v = sqrt ( 2 x 0.8/0.09) = 4.22 m/s
Hence, v = 4.22 m/s
time to reach ground
t = sqrt(2h/g) = sqrt(2 x 3.1/9.81) = 0.79 s
D = vt = 4.22 x 0.79 = 3.33 m
Hence, D = 3.33 m