Help with Physics HW Enhanced EOC: Problem 5.28 MC Part A A 1700 kg car travelin
ID: 1772068 • Letter: H
Question
Help with Physics HW
Enhanced EOC: Problem 5.28 MC Part A A 1700 kg car traveling at a speed of 25 m/s What is the car's acceleration? Assume the car is moving to the right as it skids to a halt. skids to a halt on wet concrete where k = 0.40. Express your answer using three significant figures and use the standard convention for direction You may want to review( pages 45-49) and ( pages 137-144) For help with math skills, you may want to review: Solving Algebraic Equations Hints m/s Submit My Answers Give UExplanation / Answer
partA] we know that friction causes the horizontal motion of car.
maximum acceleration = umg/m = 0.4*9.8 = 3.92 m/s^2. answer