Question
Medgar Evers College Dept. of Physics& Computer Sciences City University of New York Exam#2 Oct. 5, 2017 Phys. 212 Fall 2017 Prof. W. A. Smith Answer all questions below in the exam booklet provided. Not on scrap paper(s). Be neat. Show all work in order to obtain full or partial credit. Calculator al lowed. NO CELLPHONE, TABLET or COMPUTER. 1) A 1500000 kg undersea research chamber is spherical with an external diameter of 6.8m. It is anchored to the sea bottom by a cable. The density of the seawater is 1030kg/m. a) How large is the buoyant force F, on the chamber? ( pt. 2) The mass of a small boat is 482 kg. The boat is able to load passengers totaling 375 kg. How much saltwater should be displaced safely? Pm=1.0285g/cm' (1pt.)
Explanation / Answer
Q1.
Volume of sphere = (4/3) r^3
= (4/3)*pi*(6.8/2)^3
= 164.636 m^3
Buoyant force is the weight of water displaced = v dg
= 164.636*1030*9.8
= 1.66*10^6 N upward. (pls round off as required)
Pls post other ques separately