Question
arks Window Help on in shell ddiion Score: 1 out of 1 Comment: ashells and Need Help? mentSd grap polnts A 5.70-kg object is initally moving so that its x-component of velocity is 6.00 m/s and y-component of velodity is -2.00 m/s mentSd Lin inal (a) What is the kinetic energy of the object at this time? 232 Your response differs from the correct answer by more than 100%. (b) Find the change In kinetic energy of the object t its velocity changes so that its new x-component is 850 component is 5.00 m/s 321 Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. und ts new r Need Help? Rad ItTalk to a Tutor My Notes Ask Your Teacher 4. -/2 points SerCP8 5.P.013.ssm. The coefficient of friction between his clothes 66 0 kg hace runner henins his slide into second base when he is moving at a speed of 3.8 m/s
Explanation / Answer
Here ,
m = 5.7 Kg
Vox = 6 m/s
Voy = -2 m/s
a) kinetic energy of the object = 0.50 * m * (Vox^2 + Voy^2)
kinetic energy of the object = 0.50 * 5.7 * (6^2 + 2^2)
kinetic energy of the object = 114 J
b)
final kinetic energy = 0.50 * m * (Vox^2 + Voy^2)
final kinetic energy = 0.50 * 5.7 * (8.5^2 + 5^2)
final kinetic energy = 277 J
change in kinetic energy = 277 - 114
change in kinetic energy = 163 J
the change in kinetic energy is 163 J