Question
question part only changes if you submit or change the answer You have 5 allowed submissions Assignment Scoring Your last submission is used for your score. 0 Calculate the magnitude of the linear momentun for the followlng cases. (a) a proton with mass 1.67 x 1027 kg, moving with a speed of 5.30 x 10 m/s kg-m/s (by a 14.5 g bullet moving with a speed of 255 m/s kg m/s (e) a 76.5 kg sprinter running with a speed of 12.0 m/s kg m/s (d) the Earth (mass = 5.98 x 1024 kg) moving with an orbital speed equal to 2.98 x 104 m/s. kg-m/s Need Help? RaTalk to a Tutor 2. O-2 polnts SerCP8 6.P.009.ssm My Notes : Ask Yo A 0.291-kg volleyball approaches a player horizontally with a speed of 12.9 m/s. The player strikes the ball with her fist and causes the ba E69
Explanation / Answer
Here ,
a) linear momentum = m * v
linear momentum = 1.67 *10^-27 * 5.3 *10^6 Kg.m/s
linear momentum = 8.85 *10^-21 Kg.m/s
b)
linear momentum = m * v
linear momentum = 0.0145 * 255 Kg.m/s
linear momentum = 3.69 Kg.m/s
c)
linear momentum = m * v
linear momentum = 76.5 * 12 Kg.m/s
linear momentum = 918 Kg.m/s
d)
linear momentum = m * v
linear momentum = 5.98 *10^24 * 2.98 *10^4 Kg.m/s
linear momentum = 1.78 *10^29 Kg.m/s