Flying Circus of Physics In Anchorage, collisions of a vehicle with a moose are
ID: 1773254 • Letter: F
Question
Explanation / Answer
(a)If the car has a mass M and a speed V and the other object a mass m
and as long as after the collision the two objects are stuck together then
Momentum is conserved so MV = (M+m) v
v = V * M/(M+m)
The initial kinetic energy is 1/2 m V^2
and the final kinetic energy is
1/2 (M+m) v^2
= 1/2 (M+m) * V^2 *M^2/(M+m)^2
1/2 (M+m) v^2 = 1/2 M^2/(M+m) * V^2
now subtracting the final from the initial we get
1/2 [ M - M^2/(M+m)] V^2 as the loss of kinetic energy.
or [ M- M^2/(M+m)] / M as the fractional loss of energy.
Just substitute any two masses to work out the loss.
i.e if M = 950 and m = 550
[950 - 950^2/(950 + 550) ] / 950
= 0.36
or 36 % loss.
(b)
when M = 950 kg and m = 310 kg
energy loss , E = [950 - 950^2/(950 + 310) ] / 950
= 0.25
(c)
Note that if m is very small the formula reduces to
[M- M^2/M] /M
=[ M-M]/M
= 0/M
hence no loss of energy.
And if m is very large then it becomes
[ M- M^2 /(m) ] /M ( m is much larger than M in this case)
= [M - 0] /M
= M/M
= 1
if mass of animal decreases , the percentage loss also decreses.