Student: emilybendey2 @gmal.com My Accoun Chapter 7 ILW. Begin Date: 9/1 00:00 A
ID: 1773391 • Letter: S
Question
Student: emilybendey2 @gmal.com My Accoun Chapter 7 ILW. Begin Date: 9/1 00:00 AM -Due Date: 1082 f End Date: 1 (20%) Problem 2: Consider a box of mass 0.5 kg being accelerated aloeg floor at 1.6 ms2 Randomized Variables x-1.6ms Ifthis block is being accelerated fee est fr at me period of 9 s, what us the net work, inyoules, being done on t? Grade Sanmary Potestial 100% cotan asinacos Atenmpts remaning 1 1 21 atan) acotan sino cosbO anho cotanho DegreesRadians Hits deduction per bit His maning Feedback: debeten per feedbackExplanation / Answer
given that initial velocity is Vo = 0 m/sec
acelaration is a = 1.6 m/s^2
time taken is t = 9 sec
mass m = 6.5 kg then
Work done is W = F*S
F = m*a = 6.5*1.6 = 10.4 N
S is the displacement
using kinematic equations
S = Vo*t +(0.5*a*t^2)
S = (0*t)+(0.5*1.6*9^2) = 64.8 m
so the answer is W = F*S = 10.4*64.8 = 674 J