Hey guys, I need help with this problem!! Please help with this physics question
ID: 1774257 • Letter: H
Question
Hey guys, I need help with this problem!! Please help with this physics question.
Part A What is the kinetic energy of a 1300 kg car traveling at a speed of 30 m/s (65 mph)? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. K Value Units Submit My Answers Give Up Part B From what height should the car be dropped to have this same amount of kinetic energy just before impact? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. h= 1 Value Units Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
kinetic energy KE = (1/2)*M*V^2
M = mass of the car = 1300 kg
V = speed of car = 30 m/s
KE = (1/2)*1300*30^2
KE = 585000 J <<<<<---------ANSWER
========================
part B
potential energy at height h PE = M*g*h
PE = KE
M*g*h = (1/2)*M*V^2
h = V^2/(2*g)
h = 30^2/(2*9.8)
h = 45.9 m = 46 m <<<<<-----------ANSWER