Please draw this solution out step by step 15. Blocks A and B are moving toward
ID: 1774315 • Letter: P
Question
Please draw this solution out step by step
15. Blocks A and B are moving toward each other. A has a mass of 2.00 kg and a velocity of 50.0m/s, while B has a mass of 4.00 kg and a velocity of -25.0 m/s. They suffer a completely inelastic collision. Find out the kinetic energy dissipated lost) during the collision. where did that energy go? (20 points) solution (b QUIZ-2, problem 37, see solution of QUIZ Apply conservation of linear momentum : pbeforecollision-Paftercollision Pbeforecollision-pa +p,-2.50+ 4(-25) = 0 , thus total momentum before collision is zero. its completely inelastic collision, thus after collision they will stick together , thus final velocity after collision is zero. KE(after collision ) is zero , KE (before collision )is = (1/2)2502 + (1/2)4(25)2-3750J , thus change in KE is = KE(before)-KE(after) 3750 -0 = 3750 JExplanation / Answer
15.
ma = 2 kg
vai = 50 m/s
mb = 4 kg
vbi = - 25 m/s
V = final speed
using conservation of momentum
ma vai + mb vbi = (ma + mb) V
(2 x 50) + 4 (-25) = (2 + 4) V
V = 0
KEloss = Final KE - initial Total KE = (0.5) ((ma + mb) V2 - ma v2ai - mb v2bi )
KEloss = (0.5) ((2 + 4) (0)2 - (2) (50)2 - (4) (- 25)2) = - 3750 J