24 A 5 000-N weight is held suspended in equilibrium by two cables. Cable 1 appl
ID: 1775286 • Letter: 2
Question
24 A 5 000-N weight is held suspended in equilibrium by two cables. Cable 1 applies a horizontal force to the right of the object and has a tension, Ti. Cable 2 applies a force upward and to the left at an angle of 37.0° to the negative x-axis and has a tension, T2. What is the tension, T? a. 4 000 N b. 6 640 N c. 8 310 N d. 3 340 N 25) A 300-kg crate is placed on an adjustable inclined plane. As one end of the incline is raised, the crate begins to move downward. If the crate slides down the plane with an acceleration of 0.70 m/s2 when the incline angle is 25° what is the coefficient of kinetic friction between ramp and crate? (g-9.8 m/s) a. 0.47 b. 0.42 c. 0.39 d. 0.12 26, The horizontal surface on which the block slides is frictionless. If F -20 N and M-5.0 kg, what is the magnitude of the resulting acceleration of the block? 30 a. 5.3 m/s b. 6.2 m/s c. 7.5 m/s? d. 4.7 m/s e. 3.2 m/sExplanation / Answer
24. Fnet = F1 + F2 + Fg = 0
T1i + T2(-cos37i + sin37 j) - 5000j = 0
along j,
T2 sin37 = 5000
T2 =8308.2 N
along i,
T1 = T2 cos37 = 6640 N
Ans(b)