Singly ionized (q=1.6X10-19 C) nuclei are shot through a velocity selector as pa
ID: 1775757 • Letter: S
Question
Singly ionized (q=1.6X10-19 C) nuclei are shot through a velocity selector as part of a mass spectrometer. The electric field is 1.0x109 v/m and the velocity with which they exit the velocity selector is 7.3X101 m/s. 3) What magnetic field must exist inside the velocity selector? (9 pts) Assuming the magnetic field outside the velocity selector is the same as inside and the nuclei hit the wall of the spectrometer a distance y=0.145 m from the end of the velocity selector, what is the mass of the particles in kg? (8 pts) a. b. c. If singly ionized lead nuclei, mass 3.44X1025 kg, were shot through the system instead, at what distance from the end of the velocity selector will they hit the wall of the mass spectrometer? (8 pts) 2r1Explanation / Answer
In the velocity selector
magnetic force = electric force
Fb = FE
qvB = E*q
B = E/v
magnetic field B = 10^5/(7.3*10^4) = 1.37 T
-----------------------
(b)
In the spectrometer
magnetic force provides the necessary centripetal force
Fb = Fc
q*v*B = m*v^2/r
r = m*v/(q*B)
part b
mass m = r*q*B/v
radius r = y/2 = 0.145/2 = 0.0725 m
q = 1.6*10^-19
B = 1.37 T
v = 7.3*10^4 m/s
mass m = 0.0725*1.6*10^-19*1.37/(7.3*10^4)
mass m = 2.18*10^-25 kg
==========================
part c
distacne y = 2*r2 = 2*m*v/(q*B)
given mass m = 3.44*10^-25 kg
v = 7.3*10^4 m/s
q = 1.6*10^-19 C
distance y = 2*3.44*10^-25*7.3*10^4/(1.6*10^-19*1.37)
distance y = 0.23 m <<<<------ANSWER