Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An athlete at the gym holds a 3.0 kg steel ball in his hand. His arm is 78 cm lo

ID: 1776049 • Letter: A

Question

An athlete at the gym holds a 3.0 kg steel ball in his hand. His arm is 78 cm long and has a mass of 3.8 kg, with the center of mass at 40% of the arm length from the shoulder.

A: What is the magnitude of the torque about his shoulder due to the weight of the ball and his arm if he holds his arm straight out to his side, parallel to the floor?

Express your answer with the appropriate units.

B: What is the magnitude of the torque about his shoulder due to the weight of the ball and his arm if he holds his arm straight, but 45 below horizontal?

Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

Explanation / Answer

a)

Torque about the shoulder
= torque due to the weight of the arm + torque due to the weight of the ball
= 3.8 *9.81*(0.39) + 3.0 *9.81*(0.78) Nm
=37.49 Nm.

b)
Torque when the arm is at 45 degrees below the horizontal
= 37.49cos(45 degrees)
= 26.51 Nm.