Please answer the following question. s previous 1 7 of 11 next Exercise 28.30 P
ID: 1776920 • Letter: P
Question
Please answer the following question. s previous 1 7 of 11 next Exercise 28.30 Part A Two long, parallel wires are separated by a distance of 3.30 cm. The force per unit length that each wire exerts on the other is 4.50x10-5 N/m and the wires repel each other. The current in one wire is 0.500 A What is the current in the second wire? Submit My Answers Give Up Part B Are the two currents in the same direction or in opposite directions? In the same direction In opposite direction SubmitMy Answers Give Up CorrectExplanation / Answer
here,
distance between wires , r = 0.033 m
current in first wire , I1 = 0.5 A
let the current in the seccond wire be I2
force per unit length = 4.5 * 10^-5 N/m
u0 * I1 * I2 /( 2 * pi * r) = 4.5 * 10^-5
1.26 * 10^-6 * 0.5 * I2 /( 2 * pi * 0.033) = 4.5 * 10^-5
solving for I2
I2 = 14.8 A
the current in the seccond wire is 14.8 A