A 0.62 kg copper rod rests on two horizontal rails 0.52 m apart and carries a cu
ID: 1777040 • Letter: A
Question
A 0.62 kg copper rod rests on two horizontal rails 0.52 m apart and carries a current of 40 A from one rail to the other. The coefficient of static friction between rod and rails is 0.50. What is the smallest magnetic field (not necessarily vertical ) that would cause the rod to slide? What is the angle of B from the vertical? (deg)
Magnetic field? I got 0.152 T but it won't take T as a unit in Loncapa.
For angle of B? I got 26.57 deg but it won't take deg as a unit. I believe these answers are right but can you work through them just to make sure? And I don't understand why it won't take the deg or T
Explanation / Answer
The forces along x and y direction are:
Fx = i L Bx ;
Bx = B cos(theta) ; By = B sin(theta)
F(n) = mg - i L By
Ff = us (mg - i L By)
Fx - Ff = 0
Fx = Ff
i L Bx = us (mg - i L By)
i L B cos(theta) = us (mg - i L B sin(theta))
B = us mg/ [i L ( cos(theta) + us sin(theta))]
theta = tan^-1(us) = tan^-1(0.5) = 26.57 deg
B = 0.5 x 0.62 x 9.81/[40 x 0.52 (cos26.57 + 0.5 x sin26.57)] = 0.233 T
Hence, B = 0.131 T
Theta = 26.57 deg
[unit will be Tesla(T) only]