Question
please explain this to me
Pushing a Chair along the Floor Part A A chair of weight 115 N lies atop a horizontal floor the floor is not frictionless, You push on the chair with a force of F 380 N directed at an angle of 40.0 °below the horizontal and the chair slides along the floor. Using Newton's laws, calculate n, the magnitude of the normal force that the floor exerts on the chair Express your answer in newtons * Hints Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining Continue
Explanation / Answer
weight W = 115 N
force F = 38 N
angle = 40 degrees
Magnitude of normal force n = W + F sin
Put values
= 115 + ( 38 sin 40 )
= 139.44 N Answer